Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri “Free Hong Kong” pankartından dolayı Hearthstone Üniversite takımı 6 ay ceza aldı

“Free Hong Kong” pankartından dolayı Hearthstone Üniversite takımı 6 ay ceza aldı

Amerikan Üniversitesi Hearthstone takımı, geçtiğimiz günlerde Blizzard tarafından cezalandırılan Blitzchung’u desteklemek adına ekrana turnuva sırasında “Free Hong Kong” yazılı bir pankartı göstermişti. Takımın akıbeti profesyonel oyuncu gibi oldu ve Blizzard, Amerika Üniversitesi takımına 6 ay profesyonel arenadan men cezası verdi.

Üniversite takımı başlangıçta tüm karşılaşmalarından çekildiğini açıklamıştı. Bunun arkasındaki neden olarak ise Blizzard’ın kendilerini Blitzchung gibi cezalandırmamasını göstermişti. Üniversite takımı öğrencisi Xcelsior ise bugün attığı bir tweet ile şirketin altı aylık bir ceza verdiğini ve Blitzchung ile eşit bir muamele gördükleri için mutlu olduğunu açıkladı.

Blizzard’ın açıklamasına göre Amerika Üniversitesi Hearthstone takımı Collegiate Championship’in sportmenlik ve profesyonellik kuralını ihlal etti. Şirket diğer takımların benzer “aşağılayıcı, dalga geçen ve istismar edici” davranışlardan kaçınmalarını rica etti.

Blizzard, takıma verdiği cezayı ise şu sözlerle açıkladı: “Blizzard’da her görüşe yer var ve topluluğumuzdaki herkesin görüşünü ifade etmesini destekliyoruz. Fakat resmi yayın kanalı oyun ve mücadele ile alakalı olmak zorunda.”

Takım, aldığı bu cezanın ardından Nisan 2020 tarihine kadar herhangi bir Hearthstone turnuvasında yer alamayacak.