Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Fiddlesticks ve Volibear güncelleniyor

Fiddlesticks ve Volibear güncelleniyor

Ülkemizde en popüler oyunlar arasında yer alan League of Legends, sıradaki şampiyon güncellemesi için oyuncularına danışma kararı alıp bunu resmi internet sitesinde bir anket ile oylamaya sunmuştu. Anket sonuçlarına göre Fiddlesticks ve Volibear güncelleme sırasına giren şampiyonlar oldu.

Bildiğimiz üzere uzun zamandır piyasada olan oyun sürekli olarak değişmekte ve güncellenmekte. Oyuna eklenen yeni şampiyonlar ve yeni eşyaları da göz önünde bulundurursak, ilk çıkan şampiyonların oynanış olarak geride kalması, Riot Games’i güncellemelere zorluyor. Bu sefer güncellenecek olan şampiyon kullanıcılara soruldu. Anketten ise hiç beklenmedik bir şekilde birbirine çok yakın iki sonuç çıkınca Riot Games yaptığı jestin arkasında durup iki şampiyonu da güncelleme kararı aldı.

Siteden yapılan açıklama ise şöyleydi:

Görsel ve Oynanış Yenilemeleri, bir şampiyonu oynanış, görsel, hikâye, animasyon ve seslendirme anlamında baştan aşağı yenilememiz anlamına gelir. Bu, eski şampiyonları günümüz standartlarına getirirken bir yandan da sevilen yönlerini daha da öne çıkarmak için harika bir fırsattır. Bu sefer 2020’de güncelleyeceğimiz şampiyonu seçerken için sizin de yardımınıza başvurmak istiyoruz! Güncellenmesi gerektiğini düşündüğümüz beş şampiyon belirledik ve siz hangisini seçerseniz onun üstünde çalışacağız. 16 Mayıs saat 09.59’a kadar vaktiniz var. Oyunuzu sayfanın altında yer alan kısımdan verebilirsiniz. Verdiğiniz oy kayıtlara girdikten sonra değişiklik yapmanız mümkün olmayacak. Bu yüzden iyi düşünün. 

Hadi şimdi her bir şampiyonu nasıl güncellemeyi planladığımızı anlatalım.


Shyvana (Oylamayı kazanamadı. Daha ileri bir tarihte güncellenecek)

 

 

Shyvana’nın görselleri ve yetenek seti kalitesi oylamadaki diğer şampiyonlar kadar düşük olmasa da ejderhamız, Irelia veya Akali gibi şampiyonlarla aynı kategoriye giriyor. Yani temasının belirginleşmesi için yenilenmeye ihtiyacı var.

Eğer Shyvana’yı güncellersek “ateş püskürten bir ejderhaya dönüşebilen savaşçı” temasına hayat vermeye çalışacağız. Bunu başarmak içinse hasar veren dövüşçü oynanış tarzını koruyacak; diğer biçimindeyse yok edici ve alev püskürten ejderha temasını daha iyi dışa vurması için çalışacağız. Yani insan biçiminden daha farklı olmasını sağlayacağız.

 


 

Nocturne (Oylamayı kazanamadı. Daha ileri bir tarihte güncellenecek)

 

 

Nocturne’ün durumu epey ilginç. LoL’e yeni başlayan oyuncuların arasında oldukça popüler bir şampiyon ama çoğu oyuncu onu denedikten kısa bir süre sonra oynamayı bırakıyor. Bu da Nocturne’ün oynanış ve görsellerinin tema yönünden bir hayli sağlam olduğunu; fakat şampiyonun bunları oyun içinde çok iyi yansıtamadığını gösteriyor.

Eğer Nocturne’ü güncellersek “rakiplerini tamamen karanlıkta bırakan yaşayan kâbus temasını” güçlendirmek isteriz. Bunu da sevilen ultisini koruyup temel yetenek setini daha derin ve tatmin edici bir hale getirerek başarmayı planlıyoruz. Ayrıca görsellerini Ebedi Kâbus isminin hakkını verecek şekilde güncellemeyi düşünüyoruz.

 


 

Dr. Mundo (Oylamayı kazanamadı. Daha ileri bir tarihte güncellenecek)

 

 

Dr. Mundo’nun görselleri ve animasyonlarının üzerinde epey çalışmamız gerekiyor; ancak yetenek seti oylamadaki diğer şampiyonlarla karşılaştırılınca iyi durumda.

Mundo’yu güncelleseydik “istediği yere giden ve istediğini yapan, korkutucu ama bir yandan da komik, mazoşist deli” temasını çok daha iyi bir şekilde işlemek isterdik.

Oynanış açısındansa özgün, kendini iyileştirebilen, ölümsüz tank tarzını ve simgeleşmiş satırlarını korumayı tercih ederdik. Ne de olsa bunlar onu diğer şampiyonlardan ayıran unsurlar. Mevcut W’su ve E’si yeterince tatmin edici değil ve oyuncuları bir karar vermeye teşvik etmiyor. Bu yüzden ona güncelleme getirmemiz halinde iki yeteneği de ya değiştirirdik ya da geliştirirdik.

 


 

Volibear (Oylamayı kazandı. Güncellenecek!)

 

 

Volibear ilk çıktığında yetenek seti çok hoş karşılanmadı ve oynanışı o kadar zayıf ki kendisi oylamadaki en az tercih edilen şampiyon konumunda.

Ayımız çıktığından beri Runeterra’daki rolü de gelişti ve Volibear’i güncelleseydik “Freljord’un tehditkâr, gücünü şimşeklerden alan yarı ilahı” temasını yansıttığımızdan emin olmak isterdik.

Yetenek setindeyse şampiyonu daha dengeli bir hale getirmeye ve LoL şampiyonları arasında daha belirgin ve özgün bir oynanışa sahip olmasını sağlamaya çalışırdık. Yeteneklerinde gideceğimiz olası değişikliklerin aynı zamanda oynanışının, vahşi ayının gücüyle rakiplerine saldıran durdurulamaz bir kuvvet gibi hissettirmesini hedeflerdik.

 


 

Fiddlesticks (Oylamayı kazandı. Güncellenecek!)

 

 

Fiddlesticks bir süredir güncellemek istediğimiz şampiyonların arasında çünkü kendisi epey yaşlandı.

Fiddlesticks’in olası güncellemesi için belirlediğimiz temel hedef, hem görselleri hem de oynanışı aracılığıyla onun “hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkan dehşet verici korkuluk” temasını daha da belirginleştirmek.

Şampiyonun özgün büyücü ormancı oynanış tarzını ve sembolleşmiş ultisi Karga Sürüsü’nü korumak istiyoruz.

Ayrıca temel yetenek setine Karga Sürüsü’yle daha fazla sinerji oluşturacak, karşı oynanış imkânı sunacak ve oyuncuları tatmin edecek eklemeler yapmak istiyoruz.

 


 

Yetkililer tarafından açıklamara şu notlar eklenmişti;

Oylamada seçilmeyen şampiyonlara Görsel ve Oynanış Yenilemesi gelmeyecek diye bir şey yok. Onları da gelecekteki güncellemelerimiz için göz önünde bulundurmaya devam edeceğiz. Tabii bu şampiyonların sıradaki beş şampiyon olacağının garantisini veremeyiz. Bunlardan önce başka şampiyonları güncellemeyi de tercih edebiliriz. 

Oylamanın aldığı tepkilere göre ileride bu tarz bir şeyi tekrardan yapabiliriz ama yine de gelecekteki bütün Görsel ve Oynanış Yenilemelerini oylamayla seçmeyi planlamıyoruz. Ve son olarak 2020’de çıkaracağımız ilk Görsel ve Oynanış Yenilemesi’nin kazanan şampiyona gelmeyebileceğini hatırlatalım; çünkü bu, ilk çalışmalarımızın ne kadar sorunsuz ilerleyeceğine bağlı olacak.

 


 

Yazımızın buraya kadar olan kısmında şampiyon güncellemesi oylamasının öncesinde verilen bilgileri paylaştık. Dünya çapında yapılan anket sonucu ise şu şekilde olmuştu;

 

Sutun rengi    Aday şampiyon    Aldığı oy oranı    Sonuç  
               
Yeşil   Fiddlesticks   %24.42   Güncellenecek, sıraya eklendi  
               
Kırmızı   Shyvana   %20.42   Daha sonra güncellenecek  
               
Lacivert   Nocturne   %16.08   Daha sonra güncellenecek  
               
Mor   Mundo   %14.39   Daha sonra güncellenecek  
               
Turkuvaz   Volibear   %24.69   Güncellenecek, sıraya eklendi  

 

 


 

Şimdi ise anketin galipleri olan Volibear ve Fiddlesticks hakkında bazı detayları inceleyelim.

 

Volibear;

 

Nathan “Riot Lutzburg” Lutz, Riot Games Oynanış Tasarımcısı

Volibear en sık oynadığım şampiyonlardan biri, bu yüzden onun üzerinde çalışmayı dört gözle bekliyorum! Amacım mevcut Volibear’in ruhunu korumak ve rakiplerini kovalamak veya parçalamak gibi ayıların yaptığı havalı şeyleri gerçekleştirmesini sağlamak. Ayrıca “fırtına ilahı” temasını yetenek setinde daha fazla yansıtmak ve ait olduğu eli ağır sınıfını ortaya koymanın farklı yollarını bulmak istiyorum. Neyse ben gidip biraz atıştıracağım. Bilirsiniz, aç ayı oynamaz.

 

Justin “RiotEarp” Albers, Riot Games Konsept Tasarımcısı

LoL’ün vahşi ayı şampiyonuna yeni bir hayat vermek için sabırsızlanıyorum. Volibear’e Görsel ve Oynanış Yenilemesi gelmesini uzun zamandır istiyordum ve mevcut tasarımının hakkını vererek onun için yeni ve heyecan verici bir şeyler oluşturabileceğimizden eminim. Şimdiden çizime dökmeye başladığım bazı özgün fikirlerimiz var. Umarım Volibear oyuncuları geliştirme sürecini takip eder ve yenilikler için en az bizim kadar heyecanlıdır. İşe koyulup fırtınayı ayaklarınıza getirme vakti geldi! Freljord bizi çağırıyor!

 

 

Rayla “Jellbug” Heide, Riot Games Hikâye Yazarı: 

Volibear’in hikâyesine başlamak için sabırsızlanıyorum. Heybetli Ursinlerin acımasız lideri olarak onları ehlileştirilemez ve şiddetli bir güçle nasıl yönettiğini göstermeyi iple çekiyorum. Freljord’da doğa, en az büyü kadar tehlikeli olabilir ve Volibear her ikisine de korkutucu bir ölçüde içinde barındırıyor.

 


 

Fiddlesticks

Blake “Squad5” Smith, Riot Games Oynanış Tasarımcısı: 

Fiddlesticks’in LoL’de bir simge haline gelmiş tuzakçı kimliğini pekiştiriyoruz. Rakipleri gafil avlamak, Fiddlesticks’i oynama sanatının büyük bir parçası ve biz de ona rakiplerini dehşete düşürmesi için verebileceğimiz yeni numaraları ve yöntemleri test ediyoruz.

Sunny “Kindlejack” Pandita, Riot Games Konsept Tasarımcısı: 

Öncelikle Fiddlesticks’e oy veren herkese ÇOK teşekkür ederim. Kendisi 1. Sezon’dan beri Rumble’la birlikte en sevdiğim şampiyon ve onu modernleştirmeyi dört gözle bekliyorum. Riot’a katıldığımda bir gün tam olarak da bu projeye dahil olmayı umuyordum. Dolayısıyla hakkında korkutucu kâbuslar gördüğümüz güncellemeyi size sunmak için sabırsızlanıyorum.

Hatta o kadar heyecanlıyım ki defterime bir şeyler çizmekten kendimi alamadım. Kıyamet Habercisi’ni götürebileceğimiz çok farklı yönleri keşfetmeye başladım. Peki ya korkuyor muyum? Evet. Bu güncellemenin aşırı ürkütücü olmasından ve oyuncuların korkularıyla yüzleşmek yerine pes etmesinden korkuyorum.

 

Jared “Carnival Knights” Rosen, Riot Games Hikâye Yazarı: 

Fiddlesticks’in oyundaki istisnasız en korkutucu şampiyon olmasını istiyorum. Onu gördüğümde aklımda şöyle sorular canlanıyor: “Bir korkuluk nedir? Bu insan suretindeki varlık tam olarak ne ve neden hareket ediyor? Onu öldürmeye iten şey ne?” Şampiyonun özünde rahatsız edici bir şeyler var ve bunları gün yüzüne çıkarıp Fiddlesticks’e tüyler ürpertici yeni bir hayat vermek beni heyecanlandırıyor.

Tabii Fiddlesticks daha gülünç unsurlara da sahip. Açıkçası içimde bunları kostümleri vasıtasıyla yansıtacakmışız gibi bir his var. Mesela sürpriz bir doğum günü partisindeki palyaçoları düşünün.