Yılın beşlisi: Counter Strike Global Offensive

Yılın beşlisi: Counter Strike Global Offensive

Taha Göktuğ Taha Göktuğ 13-12-2019

Counter Strike Global Offensive sahnesi, son günlerini geride bıraktığımız 2019 senesi içinde birçok oyuncu muhteşem performanslar sergiledi. Flank Esports olarak sezonun en göze çarpan performanslarını sizler için derledik.

1- Nicolai 'device' Reedtz

Belki de espor tarihinin en başarılı takımlarından Astralis CS:GO kadrosunun nişancı görevini üstlenen Nicolai 'device' Reedtz, 24 yaşında olmasına rağmen şimdiden espor tarihinde en çok kazanan oyuncular listesinde ilk beşe girmiş durumda. Astralis takımıyla son üç yıldır tüm turnuvalara adeta ambargo koyan device, geçtiğimiz senenin en dünya sıralamasında ikinci olmuş ve her oynadığı oyunda adından çokça bahsettirecek vuruşlar yapmıştı.

Device oynadığı 161 maçta ortalama 1.22 gibi bir puan ortalaması yakalayarak oyun içi rolü baz alındığında neden dünyanın en iyisi olduğunu bizlere anlatıyor. Ve bu ortalamayı yaklaşık 3 ay sakatlık nedeniyle uzakta kalmış haliyle yaptığını da unutmamak lazım.

Listemize ilk sıradan giren device, birlikte mükemmel işleyen bir saatin en önemli çarklarından biri.

 

2- Jake 'Stewie2K' Yip

Counter Strike sahnesinin asi çocuğu Jake 'Stewie2K' Yip, Kuzey Amerika’nın en güçlü takımlarından Team Liquid’in güçlü silahı. Kamera karşısında ve canlı yayınlarında yaptığı sempatik hareketlerle sevenlerin kalbinde tah kuran Stewie2K, ismine de eklediği gibi sadece 21 yaşında. Genç yaşına rağmen Stewie de tıpkı device gibi en zengin oyuncular listesindeki yerini almış durumda. Henüz geçtiğimiz aylarda takımıyla beraber Intel Grand Slam ödülünü kazanan genç yetenek, şüphesiz bu sahneye gelen yeteneklerin başını çekiyor.

Genç oyuncu aynı zamanda sevenleri tarafından “Smoke Criminal” olarak tanınıyor. Kendisi de birçok kez belirttiği gibi oyun içinde taktiksel olarak kullanılan gaz bombalarının içinden çıkarak rakibi şaşırtmayı çok seviyor ve bu taktiği çok etkili kullanıyor.

Listemize ikinci sıradan giren Stewie2K, eski oyun kurallarına uymayan asi bir yetenek.

 

3- Aleksandr 's1mple' Kostyliev

Sırada Counter Strike sahnesinin belki de en yetenekli oyuncusu var. Aleksandr 's1mple' Kostyliev, sadece 22 yaşında olmasına rağmen birçok analiz ve yorumcunun söylediği gibi saf yetenek olarak bakıldığında dünyanın en iyi oyuncusu. Nitekim bunu kanıtlar nitelikte kendisi geçen senenin en iyi oyuncusu ödülünün de sahibi. Birçok güçlü ekipte oynasa da Natus Vincere takımında kendini bulan s1mple, deyim yerindeyse her silah ve her pozisyonda oynayabilen bir oyuncu.

Sadece yaptığı yetenek dolu oyunları değil istatistikleri de göz dolduram s1mple, oynadığı 1069 maçta 1.23 ortalama puana sahip olarak eşi benzeri olmayan bir performans sunduğunu bizlere ispatlıyor.

Sahneye ilk girdiğinde saldırgan bir oyuncu olarak tanınan genç oyuncu, yıllar geçtikçe yaptığı hataları kabul ederek büyüdü ve büyüdükçe oyununu da geliştirdi. Bu durum birçok analistin gözünde CS:GO tarihinde eşsiz bir durum. Birçok insan kendisine yetenekli ama saygısız dese de pes etmeden kendini geliştiren s1mple, oyun dışındaki saygısızlığını aşsa da hala oyun içinde yaptığı bazı davranışlarla sosyal medya gündeminden düşmüyor. Şüphesiz en unutulmaz örneklerinden biri geçtiğimiz sene Major turnuva finalinde Team Liquid oyuncusu nitro’nun üzerine AWP silahı atarak dikkatini dağıtmasıydı.

Listemize üçüncü sıradan giren s1mple, belki de CS:GO tarihinin en iyi oyuncusu.

 

4- Christopher 'GeT_RiGhT' Alesund

Counter Strike oyununun tarihindeki en saygı duyulan kişilerinden biri olan Christopher 'GeT_RiGhT' Alesund, sevenlerinin deyimiyle “Spray King” Global Offensive çağında tek bir takımın bünyesinde yer aldı. Oyunun çıkış tarihinden beri sahnenin üst takımları arasında yer alan Ninjas in Pyjamas takımının kaptanlığını oynadığı süre boyunca üstlendi. Oyuna kendini adaması ve yaptığı harika oyunlarla izleyicilerin gönlüne taht kurdu.

Takımı NiP ile birlikte CS:GO tarihinin 87 maçlık yenilmezlik serisi ile kırılması güç bir rekora imza atan GeT_RiGhT, ard arda dünyanın en iyi oyuncusu ödülüne layık görülerek 87 maçlık serideki büyük payını kanıtlamış oldu.

Oynadığı 1612 profesyonel maçta 26426 öldürme sayısına sahip olan oyuncu, kariyeri boyunca 1.1 gibi bir ortalama puanla güçlü bir performans ortaya koydu.

Oynadığı oyun stili s1mple veya  Stewie2K gibi gösterişli oyunlar sergilemese de daima takımının sağlam kalesi olmuştu. Ayrıca yıllar boyunca savaştığı kulak hastalığına rağmen 12 Major turnuvaya katılarak, asla pes etmeyen bir yapısı ile daima üst sıralarda yer alan bir oyuncu oldu.

Listemize dördüncü sıradan giren GeT_RiGhT, gerçek bir CS:GO efsanesi.

 

5- Özgür 'woxic' Eker

Bu sene, özellikle son üç ayda göğsümüzü çokça kabartan Özgür 'woxic' Eker, şüphesiz en iyi yerli CS:GO oyuncumuz durumunda. Yıllarca çok çalışan woxic şu anki başarılarının şans eseri olmadığını anlatan bir performans sergiliyor.

Bu senenin başında mousesports takımına transfer olan woxic, takımın nişancı rolünde oynuyor. Özellikle milli map olarak adlandırılan de_dust2 haritasında ortaya korduğu performanslarla, rakiplerinin kendisine karşı haritayı yasaklamasına sebep oluyor.

Bu sene oynadığı 195 profesyonel maçta 1.17’lik ortalama puanla harika bir performans sergileyen woxic, 3 Aralık tarihinde başlayan ESL Pro League turnuvasının şampiyonu oldu. Böylelikle son dönemdeki yükselişini de taçlandırmış oldu. Özellikle yarı final maçında ortaya koyduğu 1.22 ortalamalık performansıyla birçok analist tarafından turnuvanın en değerli oyuncusu olarak görülse de bu ödülü takım arkadaşı ropz kazandı.

Şüphesiz en değerli milli gururlarımızdan biri olan woxic, umuyoruz ki seneye de listemize en üst sıradan girer.


Comment Empty

Henüz bir yorum yapılmadı.

0 yorum