w0xic: ''Kime karşı oynadığım önemli değil. Oyunda kimseye saygı duymuyorum''

w0xic: ''Kime karşı oynadığım önemli değil. Oyunda kimseye saygı duymuyorum''

Halil Ökü Halil Ökü 11-07-2019

Yaklaşık dört ay önce mousesports takımına dahil olan Özgür ''w0xic'' Eker, yeni takımıyla performansını arttırmaya devam ediyor. Karrigan'ın da takıma dahil olması ile en iyi 10 takım listesinde üst sıra hedefi olan mousesports'tan temsilcimiz Özgür ''w0xic'' Eker'in HLTV'ye verdiği röpörtajı sizler için çevirdik. 

S: Bu turnuvaya Na`Vi ile Train haritası oynayarak başladınız. Bu sizin için oldukça iyi bir harita. Oldukça iyi başlıyor, ama mücadelenin sonunda Na’Vi’yi kapatamadınız. Neden erken oyunda iyi başlayıp haritanın sonlarına yaklaşırken elinizden kaçırdığınızı anlatır mısın?

 

Birincisi, biz Train oynadık çünkü bu haritada kazanacağımızdan emindik ve bu duygu ile iyi başladık. Her şey mükemmeldi, ancak oyunun sonunda turlarında bazı iletişim problemleri başladı. Bu tarz durumlarda bazı konuşmalar yapıyorum. Örneğin, son electronic’iki kişiyi öldürdüğünde, "burada tut, burada tut" demiştim ve kimsenin arkasından izlemeyeceğini söyledim ve o sırada ropz ve chrisJ birlikte kontrol etti ve chrisJ bu yüzden düştü. Böyle iletişim sorunları yaşandı ve bu yüzden turu kaybettik, electronic geçişleri inanılmaz zamanlamayla yaptı. Bir oyunda sadece bir kez, belki bir yılda bile olabilirdi ve bu maçta yaşandı.

Ancak bunu daha iyi ele almalıyız yoksa aksi takdirde bizim için daha fazla hayal kırıklığına neden olabilir. Çünkü şimdi bir şansımız daha var. MVP PK ve FaZe ile oynadık ve bu oyunları kazandık. Ama son haritadaki FaZe'e karşı aynı hatayı son turda yaparsak ve oyunu böyle kaybedersek çok kötü hissedeceğiz. Bu yüzden üzerinde çalışmak zorundayız, bu sadece bir defalık bir şey ve tekrar olacağını sanmıyorum.

S: İletişim nasıl? Bir süredir İngilizce konuşan takımlarda oynadın ama mousesports’ta ambians nasıl?

 

İngilizcem diğer çocuklar gibi değil çünkü Avrupa'da doğuyorlar ve farklı bir İngilizce seviyesine sahipler. Ancak oyun içi iletişimde sorun yaşamadım ve bu bizim için yeterli. Oyunun dışında da bir sorunum yok, günlük rutin İngilizce'yi biliyorum. Bu oyuna girip çıkmam için yeterli. Ekibimizde iletişim ile ilgili bir sorunumuz olduğunu sanmıyorum.

 

S: Daha önce takımda değildin ama açıkçası geçen seneki mousesports çok sessiz bir takımdı, çok sakindi. Turnuva kazandıklarında bile, neredeyse hiçbir duygu gösterilmiyordu. Artık sen ve karrigan oyuna dahil olduğunda daha fazla ateş ortaya çıkıyor. Kazanma ve kaybetme konusunda çok duygusalsınız. Takıma katıldığınızda bunun nasıl geliştiğini düşünüyorsunuz?

 

İyi hissettiriyor, çünkü insanlarda sessizlik vardı. Normal olarak duygular olmadan sakin oynuyorlardı. Benim için duygular oyunun bir parçası ve bu yüzden takım arkadaşlarımı neşelendirirsem daha iyi atış yapacaklarını hissediyorum. Bu yüzden her zaman birini neşelendirmeye çalışıyorum. Bir hata yapmış olsa bile sadece "Kardeşim tamam, hiçbir şey değil, bir kez oldu ve bir daha olmayacak" demeye çalışıyorum. Ayrıca, karrigan da aynı şeyi yapıyor. Benzer bir karaktere sahibiz. O bağırıyor, ben bağırıyorum ve herkes bağırmaya başlıyor böylelikle birbirimizi neşelendiriyoruz. Taraftarlarımız bize tezahürat yaparken, galibiyete inanarak ben de daha iyi oynuyorum, AWP atışlarımda daha iyi konsantre olup doğru atışlar yapıyorum. Takım arkadaşlarının seninle aynı gemide olduğunu hissetmek güzel.

 

S: Yaklaşık dört aydır takımdasın, bir takımla ilk 10'a girmeyi ilk defa başardın, ilk kez büyük bir yarı finalde boy gösterdin. Bu sizin için nasıl bir duygu?

 

Bu duyguyu uzun zamandır bekliyordum. HellRaisers ile başarabileceğimi düşündüm ama turnuvalarda uzun süre başarısız olduktan sonra, artık onlarla oynamamaya karar verdim. Onlarla konuştum ve dedim ki: "Sizi sevdiğimi biliyorsunuz ve siz her zaman benim arkadaşım olacaksınız, ama iyi ödüller kazanmak istiyorum ve yarı finalde oynamak istiyorum. Ekibimiz bana, kaldığın takdirde bunları yapabileceğimizi söyledi ancak iki yıl boyunca bunu başaramadık ve FACEIT Major çeyrek finalinden sonra 12.sıraya ulaşabildik. 

Mousesports’ta ise her zaman ilk 10'da kalabileceğimizi düşünüyorum çünkü dört ay sonra böyle oynarsak ve birbirimiz hakkında her şeyi bildiğimizde gelecekte neler olacağını hayal edemiyorum. Evet, bir süredir birlikteyiz, ancak dört aydan sonra gerçekten bilgi sahibi olamazsınız. Hala gerçek hayatta takım arkadaşlarınızı tanıyorsunuz ve CS'de de ne tür alışkanlıklara sahipler yavaş yavaş öğreniyorsunuz. Sadece öğreniyoruz ve takım arkadaşlarına yaklaşırken oyununu da etkiliyor ve daha iyi oynuyorsun, bu en azından benim düşüncem. İlk 10'da olmak ve play-off'lar, yarı finaller oynamak ve şu an FaZe'yi yenmek çok güzel bir duygu. İlk oyun biraz şanssızdı ama biliyoruz ki Na'Vi ile karşılaşacaksak onları BO3'te yeneceğiz.

S: Biraz da FaZe maçına değinelim. Açıkçası, karrigan için bu büyük bir şey çünkü onu takımdan çıkardılar, onları Montpellier'de de yendin ama şimdi bir eleme maçıydı. Böylesi bir maçta onları yenmek nasıl bir duyguydu? Çünkü onlar sonuçta çok kazanan oyuncular.

 

Oyunda olduğumda, herkes benimle aynı seviyede. Onlarla turnuvada karşılaşabilirsem, bu onları yenebileceğim anlamına gelir. Adlarının ne olduğu umurumda değil, büyük bir marka adına sahip olabilirler. Ünlü oyuncular olabilirler ancak oyunu kaybedeceğinizi düşünüyorsanız baskı altında kalacaksınız. Oyunda kimseye saygı duymuyorum. FaZe, Astralis, Liquid veya başka bir takım kimse umrumda değil. İşimi yapmak zorundayım çünkü tek bir hedefim var: Katıldığımız turnuvayı kazanmak. Öyleyse kim gelirse gelsin kazan.

 

S: ESL Pro League Finallerinde oynayan Liquid’e karşı Nuke haritasında bireysel olarak harika oynadınız. Bu size nasıl bir ivme kattı? Gelecekte harika şeyler yapabileceğinizi kanıtladığını düşünüyor musun?


Evet kesinlikle. Rakiplerimi izlerken iyi hissediyordum, ama şimdi daha rahat hissediyorum. Çünkü rakip AWPer'lerden daha iyi olduğumu biliyorum. Eğer günümdeysem, karşımdakilerin şansı yok. Liquid maçında, insanların önünde oynarken, LAN maçları için daha fazla güven verdi bana. Bu biraz farklı, takım iletişiminiz değişebilir çünkü biri baskı altında olabilir, titrek olabilir. Tabii ki bu olmamalıydı, ama bununla nasıl başa çıkacağımı öğrendim.

 

 

 


14 yorum
Username
Mustafa Pala

bu ne özgüveni

Username
Emrah Koyuncu

👍🏻👌

Username
Yusuf Eren

👍

Username
Anıl Tatar

👍

Username
Ahmet Özdemir

Aslan

Username
Umur Uyar

Toxic

Username
Ismail Tuğrahan Aydın

👍🏻

Username
Tayfun Kır

🤔

Username
Umut Can Cubukcu

Wow

Username
Mehmet Karaduman

oha be

Username
Mert Canbay

Boş yapıyor

Username
Murat Darsanoğlu

Olur öyle şeyler

Username
Eren Karabatak

Aldı cevabını

Username
Oguzcan Citak

EGOYA BAK