Riot Games’in ismi yine davalarla anılıyor

Riot Games’in ismi yine davalarla anılıyor

Onur Ciğerli Onur Ciğerli 11-07-2019

Cinsiyet ayrımcılığı tartışmalarıyla gündeme gelen Riot Games’de sular durulmuyor. League of Legends’ın geliştiricisi bu sefer de çalışanların maaşlarını gösteren belgeleri California Adil İstihdam ve İskan Dairesi’ne (DFEH) sağlamadığı için tekrar dava edildi.

Açılan davanın nedeniyle ilgili 12 Haziran’da Yüksek Mahkeme’de aşağıdaki açıklama yapıldı:

“Riot Games, Inc. şirkette kadınlara erkeklerden daha düşük maaş ödenip ödenmediğini analiz etmek için istenen belgeleri vermeyi reddetmiştir. DFEH bu belgeleri adil olmayan maaş dağılımı, cinsel istismar, misilleme ve cinsiyet ayrımcılığı iddialarına yönelik araştırma için istemiştir.” 

Kotaku'ya verilen bir bildiride Riot Games, soruşturmanın başlamasından bu yana “iyi niyetle” işbirliği yaptıklarını söyleyerek işbirliği yapılmadığı iddialarını reddetti. Riot hatta DFEH ile bir telefon görüşmesi talebinde bulunduklarını ancak çağrılarının cevapsız kaldığını iddia etti.

DFEH, 2018’in Ekim ayında mevcut ve eski Riot çalışanlarının şirket aleyhine ayrımcılık davası açmasından dolayı Riot'a resmi bir soruşturma başlatmıştı. Üstelik iddialar sadece Kaliforniya Eşit Ücret Kanunu’nun çiğnenmesiyle de sınırlı değildi.

Ağustos 2018’de Kotaku tarafından kaleme alınan “Riot Games'deki Cinsel Taciz Kültürü” başlıklı yazı birçok Riot çalışanını hayal kırıklığına uğratmış ve sinirlendirmişti.

Riot’un mevcut politikalarına göre, cinsel taciz ya da ayrımcılıkla ilgili bir şikayet geldiğinde konu mahkemeye taşınmak yerine tahkim yoluyla çözülmeye çalışılıyor. Ancak tahkim mahkemelerinde görev alan hakemler, Riot Games tarafından işe alındığı için tarafsızlık konusunda bu politika gitgide daha fazla endişe uyandırmaya başladı. Geçtiğimiz Nisan ayında Riot, ayrımcılık davalarının ikisini şirketin tahkim kurallarını öne sürerek mahkemeye gitmesine engel oldu. Bu olayın ardından yüzlerce Riot çalışanı 7 Mayıs'ta iş yerlerini terk ederek tepkilerini gösterdi.

via: esportsobserver


6 yorum
Username
Alper Azbar

Yinemi

Username
Emrecan Zengin

kjkjlkjkgljjj

Username
Ali Acar

tmm

Username
Yasin Kaynarcı

Süper

Username
Aria St

Riot sıkıntıda

Username
Emintzsche Emintzsche

Riot Games yine el değiştirecek galiba.