Riot Games CS:GO takımına dava açtı

Riot Games CS:GO takımına dava açtı

Onur Ciğerli Onur Ciğerli 11-10-2019

League of Legends’in geliştiricisi Riot Games, geçtiğimiz günlerde CS:GO organizasyonlarından Riot Squad takımına isim benzerliği ve marka ismi kullanmaktan dolayı dava açtı. Açılan davada paylaşılan detaylarda Riot Games, dava ettikleri takımın isimlerindeki Riot kelimesinden kaçınılması gerektiğini ve aynı zamanda kendi markalarına zarar verdiğini beyan etti.

League of Legends geliştiricisi, hem Riot hem de Riot Games kelimelerinin espor veya oyunlardaki hak sahibi, Riot Squad organizasyonu üyeleri, çalışanları ve oyuncularını hedef aldı. Yaptıkları açıklamalarda şirket: Riot Squad adil olmayan ve hukuk dışı yollarla marka ismimiz olan RIOT kelimesini kullandı bu hem pazarlama hem de satış payı konularında bizlere zarar verdi. Aynı zamanda RIOT kelimesiyle doğan ve “oyuncular tarafından kurulan oyuncular için olan” fikriyle oyunculara adil olmayan bir slogan sundu.”dedi.

Riot Games iddianamede adı geçen davalıların hakkında: “Kendileri ile bizim oyun geliştirme ekibimiz arasında çağrışım oluşturarak müşterilerin, Riot Games şirketinin adını kullanarak, bizlerin onların destekçisi olduğunu göstermeye çabaladılar.”dedi.

Tencent tarafından kurulan Riot Games, ABD California mahkemesinden Riot Squad organizasayonunun dağıtılmasını, özellikle üzerinde marka adı olan RIOT kelimesi geçen tüm ürünlerin, malzemelerin ve teçhizatların toplanmasını istedi. 

Espor etkinliklerinin bir düzinesine katılmış olsa da Riot Squad, League of Legends oyununda North America ligine girmeyi başaramadı. Suçlamalara maruz kalan organizasyon,hala yeni kurulma döneminde. Robert Harden ve Anthony Santiesteban tarafından 2019 Mart ayında kurulan organizasyon 8 ay içinde sosyal medyada 8,133 takipçiye ulaştı.

Temelleri Amerika’nın Chicago eyaletinde atılan organizasyon Fortnite, Apex Legends, PUBG ve Rainbow 6 Siege gibi oyunların turnuvalarına katılırken, yayın kadrosunda Kristin ‘Chibi’ Stein ve Taylor ‘THump’ Humphries gibi isimleri barındırıyor.

Riot Squad yayınladıkları gönderiden sonra yorum yapmayı reddederken, Riot Games suçlamalardan vazgeçmeyeceğini açıkladı.


1 yorum
Username
Keskin Ata

ilginç