Özgür "Root" Alagül Bilmediklerinizi Cevapladı

Özgür "Root" Alagül Bilmediklerinizi Cevapladı

Elif Evin Elif Evin 11-07-2019

Türkiye’de espor dendiği zaman şüphesiz akla gelen ilk oyunlardan biri Counter Strike’dır. Esporun Türkiye ayağında hem profesyonel Counter Strike oyunculuğundan, hem Faceit Pro League ekibinden hem de yayınlarından ve esporla ilgili birçok alandan tanıdığımız Özgür “root” Alagül sorularımızı yanıtladı.

- Counter Strike 1.6 ile espor hayatınız başladı yani daha esporun kimliği bile tam oturmamışken bu sektöre girmeniz nasıl oldu? 

İlkokul yıllarımdan beri bilgisayar kullanıcısıyım. Bu sebeple bilgisayar oyunlarıyla tanışmam çok erken yaşlarda oldu. Üniversite yıllarımda oyunlara olan tutkum rekabetçi seviyeye yükseldi ve turnuvalara katılma, yarışmalara dâhil olma isteğim beni bir turnuva oyuncusu yaparak esporda profesyonelliğe götürdü. 

- Farklı oyun türleri arasında neden FPS türü ve bu türün içinden neden Counter Strike’a yöneldiniz?

İyi bir FPS oyuncusu olmak için bazı yeteneklerinizin buna uygun olması gerekiyor. Göz takibi ve mouse hareketlerinizin koordinasyonu ile birlikte hızlı düşünmek ve reflekslerinizin maksimum seviyede olması ile bir bütün halinde ilerliyor. İlk olarak dönemin en iyi FPS oyunu Half-Life ile bu tarz oyunlara giriş yaptıktan sonra Unreal, Quake ve CS modları ile birlikte aslında bana en uygun oyun türünün FPS olduğunu gördüm. Özellikle dönem bazında düşünüldüğünde Counter Strike, rekabetçi sahnedeki en önemli FPS oyunu olduğu için ana oyunum hep CS ve sürümleri oldu.

- Kullandığınız ekipmanlar neler?

Mouse: Zowie EC2-A

Klavye: Corsair K70 Rapidfire

Kulaklık: HyperX Cloud Flight

Mouse Pad: HyperX Fury XL

- CS:GO’nun çıkmasından sonra 1.5 ve 1.6 oyuncuları profesyonel olarak tekrar oynamaya,  takımlar kurup bundan para kazanmaya başladı. Bu durum neden CS:GO ile birlikte ortaya çıktı?

Güzel bir soru bu. CS 1.5 ve 1.6 zamanlarında ortada profesyonel bir sahne var gibi görünse de yıl içerisinde yapılan sadece 1-2 büyük turnuva ve yatırımı az olan düşük bütçeli takımlar ile karşılığını yetersiz bulabileceğiniz organizasyonlar vardı. Şu an ise neredeyse her hafta büyük ve global bir turnuva, düzenli online turnuva maçları ve bunlara yüksek yatırım yapan organizasyonlar, sponsorlar ile yüksek turnuva ödülleri mevcut. Böylece bu hobiyi bir iş olarak görmek isteyenlerin iştahı kabarıyor.

- Türkiye’de FPS oyunları çok yaygın olmasına rağmen CS:GO esporcularının ve turnuvalarının sayısı çok az, bunu sebebi nedir?

Ülkemizde CS:GO malesef ihtiyaç duyduğu desteği göremiyor. Bu durumun iki yüzü var: Organizasyon yapanlar ve sponsorlar ile kulüp sahipleri. Her iki yapı da elini taşın altına koymayınca turnuva düzenlemek veya takım kurup turnuvaya katılmak, görünürlük ve maddiyat kazandırmayan bir yük konumuna geliyor. Ancak çok ciddi sayıda CS oyuncusu ve izleyicisine sahibiz. Gün gelir bu saydığım paydaşlar da destek vermeye başlarlarsa karşılığı alınır.

- Çoğu espor oyununda emeklilik yaşı 25 iken CS:GO’da bu yaş sınırı neden daha yüksek?

CS oyunu yıllar içerisinde önemli bir kabuk değişikliğine gitti. Daha önceleri tamamen refleksler, bireysel yetenek ve anlık performanslar üzerine odaklanılıyorken artık son dönemde takım uyumu, takım içi kimya, oyun içi disiplin, iletişim, taktik ve teknik bilgi gibi temel noktalarının farklılaştığını görüyoruz. Artık iyi vuran bir takımdan çok, iyi bir takım olmuş bir ekibin başarılı olma ihtimali daha yüksek. Çünkü üst seviye oyuncuların birbirine oranla inanılmaz yetenek veya oyun bilgisi farklılıkları bulunmuyor (Dünya üzerinde sayabileceğimiz 3-5 kişi dışında). Bu da yaş veya yetenekten öte farklı mekaniklerin devamlılığı ile başarıyı sağlayabilmenin mümkün olduğunu gösteriyor.

- Faceit Pro Lig bize ne gibi şeyler kattı?

Faceit Pro Lig, dönemimizde ihtiyaç duyduğumuz bir yapıyı hayata geçirdi. CS 1.5 ve 1.6 zamanlarında biz sadece LAN turnuvalarında ve kısıtlı online mücadeleler ile kendimizi gösterebilmekteydik. Şu an ise bir oyuncu kendini bir yere kadar getirip, FPL’e katılıp dünyadaki en iyi oyuncularla omuz omuza veya karşılıklı olarak oynayabilmekte. Bu gelişmek, kendini kanıtlamak isteyen ve belki de hayatını değiştirebilecek transferi yapabilme ihtimali olan bir oyuncu için harika bir fırsat. Yakından tanıdığımız w0xic, FPL ile birlikte kalitesini ve yeteneğini dünyaya gösterip önemli bir kariyere başladı ve devamını da getirecek gibi görünüyor. Başkası neden yapamasın?

- Farklı ülkelerde espora yatırım yapan Michael Jordan gibi önemli isimler var. Türkiye’de de esporun geleceği de bu şekilde desteklere şahit olur mu?

Mutlaka olacaktır. Hatta benim de espor özelinde görüştüğüm, ülkemizde bu tarz önemli işler yapmış farklı sektörlerde yer almış kişiler mevcut. Yatırım yapmak isteyen veya kendi ilgi alanları sebebiyle espora çok yakın olan önemli isimler var. Ancak burda büyük bir bilgi eksikliği mevcut ve ilk etapta bu kişiler ile yanlış kontakları buluşturduğunuzda, parasını boşu boşuna harcamış ve küsmüş yatırımcılar görüyorsunuz. İşin içinden gelen kişilerden mutlaka aktif sahne ve espor dünyası hakkında bilgi alarak, doğru kişilerin danışmanlığı ile ilerlemek lazım.

- Uzun yıllardır içinde olduğunuz espor sektörünün değişimi ve gelişimine şahit oldunuz. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Espor, geleceğin tartışmasız en önemli sektörlerinden biri olacak. Yakından takip ettiğimiz, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan futbol sektörünü bile önümüzdeki 5-10 yıllık planda geçebileceği öngörülüyor. Böyle bir noktada doğru yapıyı, sporun centilmenliğini ve espor ruhunu desteklemek herkesin lehine olacak bir durum. Ancak ülkemizde dünyaya oranla bunun oldukça geriden geldiğini eklemek gerekiyor. Bilgiyi ve tecrübeyi doğru yerlerden alıp doğru yerlere aktardığımızda daha da ivme kazanabiliriz.

- Profesyonel oyuncu olmak isteyen kişilere tavsiyeleriniz var mı?

Biraz klasik bir cevap olacak ama çalışmak. Hem kendi dönemimi hem de şu anki şartları gördüğümde bir kişinin bu sektörde başarılı olması, hayatı boyunca buradan gelir elde etmesi ve bunları yaparken dünyayı gezmesi artık hiç de zor değil. Çalışmak, bireysel disipline sahip olmak, en hızlı şekilde profesyonel düşünmeyi öğrenmek ve yeteneğinin yanına düzen ve disiplini ekleyerek daha iyisini hedeflemek sizin hayallerinize ulaşmanızı sağlar.

 

Comment Empty

Henüz bir yorum yapılmadı.

0 yorum