IEM Katowice Enleri

IEM Katowice Enleri

Onur Ciğerli Onur Ciğerli 11-07-2019

Senede iki kez gerçekleşen ve Counter Strike için çok önemli olan Intel Extreme Masters Katowice’in 20 Şubat-3 Mart tarihli turnuvası hala devam ediyor. Hem turnuvada yer alan 16 takımın hem de oyun takipçilerinin heyecanla beklediği, 1 milyon ödül havuzu olan turnuvada kıyasıya rekabetler devam ederken “en iyiler” de belli olmaya başladı.  Karşılaştırmaların istatistikleri ise şu şekilde:

Karşılaşmalarda En Çok Kullanılan 5 Silah

Terörist takımının tüfek kategorisinde olan AK-47 2.715 defa satın alınarak en çok kullanılan silah oldu. Anti Terörist takımının tüfek kategorisinden AUG, daha önce çok küçük bir kullanım oranına sahipken güçlendirildikten sonra rağbet gördü ve bu yılın karşılaşmalarında 1.267 kez satın alınarak ikinci sıraya yerleşti.  AUG ile aynı kategoriden M4A4 682 satın alma sayısıyla en çok kullanılan üçüncü silahtı. Listenin devamında yer alan silahlar ise Terörist takımına ait olan tüfeklerden AWP 507 kez kullanılarak dördüncü, hafif makineli silahlardan olan UMP-45 275 kez kullanılarak beşinci sıraya yerleşti. 

Karşılaşmaların En İyi 5 Takımı 

Astralis, Counter Strike’ta dünyanın en iyi takımı olarak tasvir ediliyor. Tamamıyla Danimarkalı oyunculardan oluşan takım 1.24 KDA oranına sahip durumda. Astralis’in istatistiklerine en yakın takım ise 1.16 KDA oranı ile ikinci sırada olan Liquid oldu. Amerikalı oyunculardan oluşan takım rakiplerini oldukça zorladı ve güçlü performanslarıyla turnuva boyunca formunu korudu. Şu anda Astralis’in yerini almak için zorluyor ve zirvedeki tahtını sallayabilecek tek takım olarak düşünülüyor.  En iyi üçüncü takım olan FaZe farklı ülkelerin oyuncularından oluşan bir takım olmasıyla diğerlerinden farklı durumda. Takımdan çok büyük beklentiler olmasına rağmen şu ana kadar bu beklentileri karşılayamadı ancak 1.11 KDA oranıyla en iyi takımlar listesine girmeyi başardı. Ukrayna takımı Natus Vincere’in oyundaki performansını etkileyen en önemli isim yıldız oyuncusu s1mple’dı. Dördüncü sırada yer alan takım 1.08 KDA oranına sahip. 2016 sonlarına kadar çok iyi performanslar gösteren MIBR, Brezilyalı oyuncularının eski formuna ulaşma çabasıyla 1.07 KDA oranına ulaşıp en iyi beşinci takım olmayı başardı. Ancak eski başarısına ulaşamayan MIBR ilerleyen dönemlerde bunu yapabilecek mi merak ediliyor.

Astralis

Karşılaşmaların En İyi 5 Oyuncusu

En iyiler seçilen takımların oyuncuları arasından seçilen en iyi 5 isim oyuncu performansının takımları ne denli etkilediğini gösteriyor. Counter Strike’ın yıldızları olan isimler başarılı kariyerlerini devam ettiriyor. Astralis takımında yer alan 23 yaşındaki Danimarkalı oyuncu Nicolai ‘dev1ce’ Reedtz, 1.50 KDA oranıyla IEM Katowice’in en iyi oyuncusu oldu. Brezilyalı olan 24 yaşındaki MIBR takımının başarılı oyuncusu Marcelo ‘coldzera’ David 1.40 KDA ile öne çıktı ve en iyi oyunculardan biri oldu.  21 yaşındaki Ukraynalı Natus Vincere oyuncusu Aleksandr ‘s1mple’ Kostyliev, 1.31 KDA ile takımın etkili oyuncularından biri oldu.  FaZe takımının 22 yaşındaki Bosna Hersekli oyuncusu Nicola ‘NiKo’ Kovac,  başarılı oyun performansıyla 1.31 KDA oranına ulaşıp en iyiler listesinde dördüncü sıraya yerleşti. 23 yaşındaki Amerikalı Lİquid takımı oyuncusu Nick ‘nitr0’ Cannella diğer takım oyuncularına güçlü bir rakip oldu ve 1.25 KDA oranıyla en iyi beş listesine girmeyi başardı.


Comment Empty

Henüz bir yorum yapılmadı.

0 yorum