Frostpunk oyun incelemesi

Frostpunk oyun incelemesi

Halil Ökü Halil Ökü 11-07-2019
Balkanlardan gelen soğuk hava yurtta etkisini gösterdi.

Bu soğuk günlerde içinizi ısıtacak bir oyun incelemesi yazmak isterdim ama maalesef karşınıza Frostpunk incelemesi ile çıkıyorum. Baştan sona drama ve zorlu seçimler içeren bu oyun aldığı yüksek puanları sonuna kadar hak ediyor. Oyuna değişen iklimin ardından buzlarla kaplanmış dünyada 80 kişilik bir kolonin lideri olarak başlıyorsunuz. Ortada bulunan kocaman bir ısıtıcı var ve etrafta da odun, demir ve kömür kaynakları. Amacınız ise tamamıyla sizin emrinize uyan bu 80 kişiyi hayatta tutmak.

Frostpunk, This War of Mine‘ın stüdyosunun son oyunu. Zaten dramadan ve insanın yüreğini parçalayan müziklerden bunu anlayabiliyoruz. Oyunda bir lider olarak kendi kurallarınızı koyabiliyorsunuz. Karşınıza çıkan ilk seçim ise “iş gücümüz az çocuklar da çalışsın mı?”, ben tereddütsüz hayır dedim. Yemek kıtlığının başladı durumlarda ise daha az yemek verme seçeneği geliyor. Merhametli olmak sizi bu oyunda iyi bir lider yapmıyor maalesef. Ayrıca topluluk yönetim kurallarını da koymanız lazım, işler kötüye gittiği zaman size baş kaldıranlara demir sopalarla mı karşılık vereceksiniz yoksa oturup onların dertlerini çözecek misiniz. Tamamıyla zor seçimler ve fedakarlıkla dolu bu oyunda zamanın nasıl geçtiğini anlamanız imkansız.

En güzel evleri yaptım, barınakları sıcak tuttum ve en iyi yemeklerden verdim. Yeri geldi sözümü dinlemediler baş kaldırdılar ama yılmadım! Teknolojiye gereken önemi verdim, yan köylerden yardıma muhtaç insanları topladım. Yapacağım dediğim tüm kamu kuruluşlarını zamanında yaptım. Sonra bir sabah bir yolcu geldi tüm dünya yok oldu dedi, herkes isyan etti, umutlarını kaybetti ve beni liderlikten atıp köyümden kovdular.

1 yorum
Username
Oğuzkaan Eski

...