Fortnite'ın Düşüşü

Fortnite'ın Düşüşü

Elif Evin Elif Evin 11-07-2019

Epic Games, Fortnite Save the World oyununa 2017’de Battle Royale modunu ekleyerek 24 saat içinde 1 milyon indirmeye ulaşarak dünya rekoru kırmıştı. Oyuncu kitlesinde olduğu gibi izleyici kitlesi de çok yüksek istatistiklere sahipti. Fortnite’ın çıktığı ana kadar Battle Royale oyunlarının en çok oynanan ve izlenen oyunu PUBG, uzun süredir sahip olduğu tahtını istemeden de olsa Fortnite’a bırakmıştı. Tarih tekerrürden ibarettir sözü geçtiğimiz günlerde Apex Legends’ın piyasaya çıkmasıyla bir örnek daha vermiş oldu. Apex Legends piyasaya gösterişli girişiyle Fortnite’ın indirme rekorunu geçerek 8 saatte 1 milyon indirmeye ulaştı. Böylece PUBG’yi tahtından indiren Fortnite’ın güçlü imajı da yıkılmış oldu.

Apex Legends‘ın piyasaya bu gösterişli girişi tartışmasız tüm Battle Royale oyunlarına hatta bunların yanı sıra FPS oyunlarına bile etki etti ama en derin yarayı Fortnite’ın aldığını söyleyebiliriz.

Özellikle izleyici kitlesinde ve yayın yapan kanalların sayısında görülen istatistiklerin düşüşü “Fortnite’ın yerini Apex Legends mı aldı, Fortnite eski izlenme ve oyuncu istatistiklerine tekrar ulaşabilecek mi yoksa tahtını Apex Legends’a mı bırakmak zorunda kalacak?” sorularını ortaya çıkardı. Apex Legends’ın çıkışından önce 400 bin gibi önemli izlenme sayılarına sahipken 90 bin civarına kadar düşen Fortnite için Apex Legends şimdiden güçlü bir rakip olmuş gibi görünüyor. İstatistiklere bakıldığında izlenme sayısı son 3 günde %21.29, 7 günde %15.92 ve 14 günde toplam %40.75 düştü. Yayın yapan kanalların sayısında da aynı değişiklikler oldu.  Apex Legends’ın çıkışı sonrasında Fortnite yayını yapılan kanallarda son 3 günde % 6.36, 7 günde % 5.62 ve 14 günde toplam %12.76 düşüş görüldü.

Yakın gelecekte Battle Royale oyunlarının çıktığını görmeye devam edeceğimiz bir gerçek ama bu rekoru kırabilecek seviyede bir oyun gelir mi bilinmiyor. Tamamıyla kapalı kapılar arkasında geliştirilen ve piyasaya sürülen Apex Legends şu an için lider pozisyonunda. Başka bir oyun şirketi de bu günlerde kapalı kapılar ardında bir ya da birden fazla oyunu tahtından indirip o tahta kendisi geçecek yeni efsaneleri yaratıyor olabilir mi?


Comment Empty

Henüz bir yorum yapılmadı.

0 yorum