Flank sunar: Zonic ile özel röportaj

Flank sunar: Zonic ile özel röportaj

Elif Evin Elif Evin 11-07-2019

Counter-Strike’ın gelmiş geçmiş en başarılı takımı Astralis’in efsane koçu ve eski profesyonel oyuncu Danny Selim “Zonic” Sorensen, Katowice sonrası Türkiye'de ilk ve tek röportajını Flank'e verdi.

 • After a successful career in Counter-Strike as a professional player, you did also a great job in coaching career. When you compare both of your career, which one do you think more suitable and more enjoyable for you?

It’s two different things to be honest, and I’m happy with both. My career as a player, makes me proud to look back on, but it was a different time with less attention from media and other entities, obviously. As a coach, I’m  very humble about the opportunity that was presented to me some years ago with Astralis. I believe we are on an incredible journey that has only just begun, and I can’t wait to see what the future holds for me and for us.

 • Counter-Strike’ta profesyonel oyunculuk kariyerinizin ardından koçluk kariyerinizde de çok başarılı işlere imza attınız. Bu ikisini karşılaştırdığınızda, hangisinin sizin için daha uygun ve eğlenceli olduğunu düşünüyorsunuz?

Dürüst olmak gerekirse ikisi de birbirinden oldukça farklı ve her ikisi de beni mutlu ediyor. Geriye dönüp baktığımda oyunculuk kariyerim beni gururlandırıyor ama açıkçası medya ve diğer mecraların daha az dikkatini çeken bir dönemdi. Koç olarak, birkaç yıl önce bana Astralis ile sunulan fırsat konusunda oldukça mütevazıyım. Yeni başlayan inanılmaz bir yolculukta olduğumuza inanıyorum ve geleceğin hem bana hem de takıma neler sunacağını görmek için sabırsızlanıyorum.

 • When we look at the achievements and titles of Astralis, we can say that Astralis is the best team of all time in Counter-Strike and you have a important contribution in these achievements because until a few years ago, Astralis could not go further than quarter and semi-finals. How did you overcome this situation and start to win titles?

It’s quite a complex question actually and not a simple thing to answer. We have worked closely with a lot of people in and around our organization, RFRSH Entertainment, to get where we are today. To us, it has not just been about the five players and me. It’s also our performance team, led by Director of Sports, Kasper Hvidt, as well as a lot of other people in the organization. We really don’t leave anything to chance with everything that we do, and with all the support we are getting, we are enabled to really concentrate on performing and constantly improving.

 • Astralis’in başarılarına ve unvanlarına baktığımızda Counter-Strike’ın gelmiş geçmiş en iyi takımının Astralis olduğunu söyleyebiliriz ve sizin bu başarıda önemli bir katkınız var. Birkaç yıl öncesine kadar Astralis çeyrek final ve yarı finallerin ötesine geçemiyordu. Bunun üstesinden nasıl geldiniz ve unvanlar kazanmaya başladınız?

Bu tamamıyla karışık bir durum ve bunu cevaplamak hiç kolay değil. Bulunduğumuz noktaya gelmek için, içeride ve organizasyonumuz RFRSH Entertainment’ın etrafında bulunan birçok insanla beraber yakın çalışmalar yürüttük. Bize göre, bu sadece beş oyuncu ve benimle olabilecek bir şey değil. Organizasyonda yer alan diğer tüm isimler gibi işinde çok iyi olan spor direktörümüz Kasper Hvidt’in liderliğinde olan performans takımının da etkisi büyük. Gerçekten, yaptığımız hiçbir şeyi şansa bırakmıyoruz ve bize gösterilen destekle bunları başarıyoruz. Ciddi anlamda performanslarımıza konsantre olup sürekli kendimizi geliştirmeyi amaçlıyoruz.


 •  

  "Hiçbir şeyi şansa bırakmıyoruz."

 • In Astralis, we see that the reason of all the achievements is not only the talent of individuals. Also, the high level of communication among players and the performances of complementary players play a key role in these successes. Can you please tell us how do you prepare for the tournaments? What do you think you do differently from other teams? Team practice, personal trainings or psychological preparation, which one is coming first for you?

I can’t comment on how other teams go about this, because I obviously don’t have the insight. What I can say is that we are very thorough about our preparation and, as mentioned, don’t leave anything to chance. We have a lot of staff around us that support us, and we don’t really prioritize one thing over another; we do everything 100 %.

 • Astralis’in tüm başarılarında tek sırrın bireysel başarı olmadığını görüyoruz. Oyuncular arasındaki üstün iletişim seviyesi ve tamamlayıcı oyuncu performansları bu başarıların anahtarı durumunda. Bunları düşünerek, bize turnuvalara nasıl hazırlandığınızı anlatabilir misiniz? Diğer takımlardan farklı yaptığınız şey nedir? Antrenmanlar, bireysel eğitimler ya da psikolojik hazırlık süreci etmenlerinden hangisi sizin için daha öncelikli?

Diğer takımların neler yaptığını yorumlayamam çünkü açık olmak gerekirse bir bilgim yok. Hazırlık sürecimizle ilgili olarak çok özenli olduğumuzu ve daha önce de bahsettiğim gibi hiçbir şeyi şansa bırakmadığımızı söyleyebilirim. Etrafımızda bizi destekleyen büyük bir görevli kadrosu var ve ciddi anlamda her şeyi tam yapıyoruz, herhangi bir şeyi diğerinden daha öncelikli sıraya koymuyoruz.

 • I guess there are sure a number of points where you want to be better in the current structure of the game and tournaments. Where would you start if you want to make a change or improvement in these issues?

We always work on improving our performance through effort inside and outside of the game. I can’t go into details, for obvious reasons.

 • Oyunların ve turnuvaların mevcut yapısında daha iyi olmak istediğiniz noktalar olduğunu tahmin ediyoruz. Bir değişiklik yapmak ya da kendinizi bu noktalarda geliştirmek isteseydiniz nereden başlardınız?

Oyun içinde ve oyun dışında performansımızı geliştirmek için çok çaba sarf ediyoruz. Belirli sebeplerden dolayı daha fazla ayrıntıya giremiyorum.


 

 • For CS:GO, it’s so hard to achieve a great success and keep this at top. We have never seen a team like you and we’re sure that it’s not gonna happen so soon. Do you realize that you have how a great success?

We are very aware of our achievements and successes, but it’s not something we dwell on. To us, it’s all about the next game in the next tournament.

 • Counter-Strike’ta böylesine bir başarıya ulaşmak ve bu başarıyı zirvede tutarak devam etmek oldukça zordur. Astralis gibi bir takım daha önce görülmemişti ve yakın zamanda da böyle bir örneğe rastlayamayacağımızdan eminiz. Elde ettiğiniz başarının farkındalığını yaşıyor musunuz?

Ulaştığımız şeylerin ve başarımızın tümünün farkındayız ancak bu çok üzerinde durduğumuz bir konu değil. Bizim için her şey bir sonraki turnuvada yapacağımız maçla ilgili oluyor.

 • Previously, you worked with a full time sports psychologist for overcoming mental barriers. Can you tell us this support how affected the team?

We still work with our sport psychologist, Lars Robl, as he’s a part of our performance team. Lars works with us in many ways and is such a huge part of why we have success.

 • Önceden, psikolojik engellerin üstesinden gelmek için tam zamanlı olarak bir spor psikoloğuyla çalışıyordunuz. Bu desteğin takıma nasıl etkileri olduğundan bahseder misiniz?

Biz hala performans takımımızın bir parçası olan spor psikoloğumuz, Lars Robl ile birlikte çalışıyoruz. Lars, birçok konuda bize yardımcı oluyor ve sahip olduğumuz başarının önemli bir parçası.

          "Türkiye'ye tekrar gelmek istiyorum."

 • What do you think about the CS:GO Turkish community, players and teams?

I love Turkey, and I love the Turkish Counter-Strike community. We had the pleasure and honor of playing in Turkey last year a BLAST Pro Series Istanbul, and it was honestly amazing. We went to do a fan meet in a mall and hundreds of fans showed up to meet us. I was blown away by the support. I can’t wait to come back another time.

 • Türk Counter-Strike topluluğu, oyuncuları ve takımları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’yi ve Türk Counter-Strike topluluğunu seviyorum. Geçtiğimiz yıl, Türkiye’de, BLAST Pro Series İstanbul’da Türkler ile oynama şansı ve zevkine sahiptik ve bu inanılmazdı. Alışveriş merkezinde hayranlarla bir görüşme gerçekleştirdik ve gördüğümüz manzara, bizimle tanışmak isteyen yüzlerce hayrandan oluşuyordu. Gördüğümüz destek aklımı başımdan almıştı. Tekrar gelmek için sabırsızlanıyorum.

"Takımda 5 ayrı yıldız var."

 • The team’s star is known as 'device' but in each tournament, one player comes forward. In this regard, is it players’ own initiative or your decide?

That’s actually because the team doesn’t have a star, or put in another way, the team consist five stars, and I think your example goes to show why. Everyone on this team can step up when it matters, which is such a big advantage for us.

 • Takımın yıldızı 'device' olarak bilinse de her turnuvada farklı bir oyuncu öne çıkıyor. Bu konu oyuncuların inisiyatifine mi kalıyor yoksa sizin kararlaştırdığınız bir durum mu?

Aslında bunun sebebi takımın bir yıldızının olmaması ya da başka bir deyişle takımın beş ayrı yıldız oyuncusunun olması ve bence bu durum sorunuzun net cevabı oluyor. Takımdaki herkes bir problem olduğunda öne çıkabilir, bu da bizim için çok büyük bir avantaj.Röportajımızdaki katkılarından dolayı Özgür “root” Alagül’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Flank Esports'a özel olan bu içeriğin kopyalanması, çoğaltılması, dağıtılması ya da herhangi bir şekilde izinsiz kullanılması yasaktır.


Comment Empty

Henüz bir yorum yapılmadı.

0 yorum