Engelli oyunculara özel Burnaby’de turnuva düzenlendi

Engelli oyunculara özel Burnaby’de turnuva düzenlendi

Onur Ciğerli Onur Ciğerli 16-12-2019

Neil Squire ve Makers Making Change girişimi, Kuzey Amerika'da Electronic Arts ile güçlerini birleştirerek Burnaby’de engellilere özel ve bu kategoride bir ilk olma ünvanı taşıyan bir turnuva düzenlendi.

Turnuvanın odağında iki oyun vardı: NHL 20 ve FIFA 20. Need for Speed: Heat, Plants vs. Zombies: Battle for Neighborville ve Star Wars Jedi: Fallen Order da turnuvada oynanabilen diğer oyunlar arasında yer aldı. 

24 yaşında omurilik ameliyatı geçiren ve yarışmacılar arasında yer alan Teri Thorson turnuvayla ilgili olarak şunları söyledi: “Bugün buradayım çünkü oğlum gerçekten oyun oynamayı çok seviyor. Gerçekten onunla beraber bu zevki tadabilmek ve çevrimiçi ortamda onun neler yaşadığını anlayabilmeyi çok istiyordum. El fonksiyonlarımı sağlıklı bir şekilde kullanamadığım için herkesin kullandığı kontrol cihazlarını kullanmakta zorluk çekiyorum. Bundan dolayı oyun oynayamıyordum. Bugün Xbox Adaptive Controller’ı, Neil Squire tarafından tasarlanan birkaç düğmenin yanı sıra bir joystick ile birlikte kullanıyorum.”

Bir tip kas hastalığına sahip olan Alex Carey ise şunları söyledi: “Erişilebilir teknolojileri sergilemek ve engelli insanların diğer herkes gibi oyun oynayarak eğlenebildiğini göstermek için buradayız. Oyun oynayabilmek için standart bir kontrol cihazında sadece düğmelerin yeniden konumlandırılmasına ihtiyaç duyuyorum.”

Etkinlik kapsamında Neil Squire’ın Burnaby’deki ofisinde oyunculara çeşitli yardımcı teknolojileri deneme suretiyle hazırlık yapma şansı verildi. Bu teknolojiler arasında özel kontrol cihazlarıyla beraber Makers Making Change ve Microsoft’un Xbox Adaptive Controllers ekibinin tasarladığı ağızla kontrol edilebilen LipSync de yer alıyor.

ABD'de 10, Kanada’da ise yaklaşık 2 milyon engelli oyun oynayan insan bulunduğu tahmin ediliyor.

Peki nedir bu Xbox Adaptive Controller?

İnsanların fiziki engellerinin eğlenceli vakit geçirmesine engel olamayacağını düşünen Microsoft, Xbox Adaptive Controller ile engelli kişilere de Xbox ve bilgisayarda oyun oynama fırsatı sunuyor.

Konsolu Eylül 2018'de tanıtan Microsoft ekibi çıkardığı bu yenilikçi ürünle birçok ödülün sahibi oldu. Üzerinde herhangi bir tuş atamasının gerçekleştirilebileceği iki büyük buton bulunan cihazın arkasında ise farklı işlevler için kullanılabilecek joystick ya da farklı kontrolcülerin bağlanabileceği 19 ayrı giriş bulunuyor. Cihaz sayesinde engelli kişiler de hem bilgisayar hem de Xbox üzerinden pek çok oyunu oynayabiliyor.

 

Xbox Adaptive Controller'in şu anki satış fiyatı ise 99 dolar (yaklaşık 570 TL). 


Comment Empty

Henüz bir yorum yapılmadı.

0 yorum