Dünden Bugüne Counter Strike

Dünden Bugüne Counter Strike

Onur Ciğerli Onur Ciğerli 11-07-2019

Half-Life oyununun bir yaması olarak 1999 Mart ayında ortaya çıkıp geliştirmelerle oyuna evrilen Counter Strike, espor sektöründeki oyunlardan belki de en köklü olanıdır. Oyun modu olarak çok ilgi görmesi sebebiyle başlı başına bir oyun olarak beta sürümü Haziran 1999’da yayımlandı. Counter Strike’ın beta sürümleri gelişme aşamasındayken silahlarda, karakterlerde ve komutlarda eleştiriler doğrultusunda geliştirmelere gidildi ve 2000 yılına gelindiğinde Half-Life yamasından tamamen farklı görünen, geliştirilmiş bir Counter Strike piyasaya sunuldu. Oyunun üç farklı modu mevcuttu: Bomba imha, esir kurtarma ve suikast. 

Oyunun 1.2, 1.3 ve 1.4 sürümlerinde, geliştirmelere devam edildi ve asıl yankı 1.6 sürümüyle uyandırılmıştır. Hala popüler olan oyun öğelerinin eklendiği sürüm olan 1.6 itibariyle dünyanın birçok yerinde Counter Strike oyuncu sayısı ve oynanma oranları artmıştır. 1 yılın ardından 2001’de yayımlanan Counter Strike: Condution Zone ile beklenilen ilgiyi görmeyen yapımcı şirketi Valve yaşadığı düşüş dönemini devam ettirmek istemediği için çok geciktirmeden yeni bir sürüm ile eski ihtişamlı günlerine geri dönmek istemiş ve Counter Strike Source sürümünü oyuncularla buluşturmuştur. Bu sürümde görsel açıdan beğenilen detaylar olmuş ancak yine 1.5 ve 1.6 kadar rağbet görmemiştir. 2008’de piyasaya sürülen Counter Strike Online sürümü birkaç ülke hedefli olarak düşünülmüş, Çin, Japonya, Güney Kore, Malezya ve Türkiye’de piyasaya sürülmüştür. 

2012 yılında yapımcılar 1.6 sürümü gibi canlı ve Source sürümü gibi gelişmiş görsel detayları birleştirip bunu geliştirerek Counter Strike Global Offensive sürümünü piyasaya sürdüler. Oyuncular tarafından çok sevilen ve dünya çapında en çok oynanan sürüm olan Global Offensive esporda önemli bir yere sahiptir. Ayrıca tüm sürümleri gölgesinde bırakarak sahip olduğu oyuncu kitlesini gün geçtikçe arttırıyor ve yer aldığı dünya çapındaki turnuvalarda gücünü göstermeye devam ediyor. Tüm bu başarılı adımların arkasından 2014 yılında yayımlanan Counter Strike Nexon: Zombies sürümü ise gösterişli bir çıkış yapamamış ve Global Offensive sürümünün gölgesinde kalmıştır. 

Tüm sürümler arasında en çok sevilen Global Offensive, yeni bir sürüm çıksa da oyuncu kitlesini koruyacak gibi görünüyor. Kim bilir, belki de bir başka sürüm Global Offensive gibi oyuncuların beğenisini toplayarak tahtın yeni sahibi olur. 


Comment Empty

Henüz bir yorum yapılmadı.

0 yorum