CS:GO Haritaları

CS:GO Haritaları

Elif Evin Elif Evin 11-07-2019

Hem Türkiye’de hem dünyada en çok oynanan ve takip edilen FPS oyunlarından olan Counter Strike Global Offensive teröristler ve onlara karşı olan anti teröristlerin rekabetini konu alır. CS: GO ve bu tarz oyunlarda başarılı bir performans sergilemek için önemli unsurlardan biri de harita bilgisidir. Tecrübeli ve bilgili bir oyuncunun bile harita bilgisine sahip olmadığında başarı oranı düşebilir. Sizler için bu önemli bilgileri değerlendirerek harita incelemelerin serimizin ilk bölümünü paylaştık.

Dust II

Counter Strike’in en popüler haritası olarak bilinen Dust II’de teröristler, oyuna başladıkları alandan bomba kuracakları A ve B bölgelerine gitmek için ikişer farklı rota kullanabiliyorlar.

A bölgesi için kullanabilecek ilk seçenek başlangıç noktalarından MID’e ilerleyip SHORT’tan geçmek ve bombalama alanına ulaşmaktır. Bu sırada terörist takımındaki keskin nişancılar başlangıç noktası orta kapıya yakın olan anti teröristleri AWP ve benzeri silahlarla etkisiz hale getirerek saldırı oyuncularına destek verir.  Yine de orta kapının arkasındaki düşmanlara görüş mesafesi olan noktalarda dikkat etmek gerekir. Kimse oyunun başında ölmek istemez. Diğer seçenek ise OUTSIDE LONG’u kullanarak LONG üzerinden geçmek ve bombalama alanına ulaşmaktır. Adından da anlaşıldığı gibi uzun bir rota kullanılması sebebiyle alana ulaşana kadar anti terörist takımı LONG tünelinde ya da bombalama alanında çoktan pusuya yatmış olabileceğinden dikkatli ilerlemekte fayda var.

B bölgesine ulaşmak için ilk seçenek MID’i kullanıp alt B tünelini kullanmak ve üst tünele ulaşıp bombalama alanına ulaşmaktır. Anti teröristlerin daha yakın mesafede olmasından dolayı terörist takımından önce bombalama alanına gidip pusu kurmuş olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır. Diğer bir seçenek ise direkt olarak OUTSIDE TUNNELS alanından üst B tüneline geçerek bombalama alanına ulaşmaktır. Bu rotada da pusulara dikkat edilmelidir. 

Her iki rota için de üçüncü bir seçenek mevcuttur. Bu da anti teröristlerin bölgesinden geçerek A veya B alanlarına yönelmektir. 

 

 

Mirage

Modern Dust II olarak adlandırılan haritanın A ve B bombalama alanlarına ulaşabilecekleri üç farklı rota mevcuttur. 

A bombalama alanına gitmek için ilk seçenek PILLARS bölgesinden bombalama alanına ulaşmaktır. Anti terörist takımının Anti teröristlerin A bombalama alanına olan yakın mesafesi daha önce ulaşıp pusuda beklemeleri için uygun ortam oluşturduğu için dikkat edilmesi gerekir.  Diğer bir seçenek de teröristlerin başlangıç noktasından RAMP alanını kullanarak bombalama alanına ulaşmaktır. Daha kısa mesafe olması ve AWP gibi silahların kullanımına uygun olmasıyla biliniyor. Son seçenek ise MIDDLE’ı kullanarak bağlantı yoluna ulaşıp bombalama alanına girmektir ve bu en uzun rotadır. 

B bombalama alanına ulaşmak için ilk rota MIDDLE alanından CAT’e geçerek bombalama alanına ulaşmaktır. Diğer seçenekten daha uzun bir mesafe olması sebebiyle bombalama alanında kurulmuş olan pusularla karşılaşmak olasıdır ve tek kişi yerine takım olarak gitmek daha etkilidir. Diğer bir seçenek APTS bölgesinden apartmanların olduğu bölgeye geçerek bombalama alanına ulaşmaktır.  Son seçenek ise CONNECTOR’ı kullanarak MIDDLE’a ulaşıp CAT’ten bombalama alanına girmektir.

 


Comment Empty

Henüz bir yorum yapılmadı.

0 yorum