9.3 yamasıyla birlikte Aatrox, Akali ve Cassiopeia zayıflatıldı. Nişancıları ise yeni eşyalar bekliyor!

9.3 yamasıyla birlikte Aatrox, Akali ve Cassiopeia zayıflatıldı. Nişancıları ise yeni eşyalar bekliyor!

Halil Ökü Halil Ökü 11-07-2019
Riot Games bir yama ile Vadi'de sürekli gördüğümüz şampiyonları zayıflattı ve metada büyük değişikliğe sebep olacak yeni kritik eşyalarını tanıttı. Gelin hep beraber 9.3 yamasıyla birlikte ne tür değişiklikler olacakmış kısaca göz gezdirelim:

İlk olarak Aatrox'tan bahsedelim. 9.2 yamasında oynanan tüm liglerde 47 kez seçilen ve 83 kez yasaklanan Aatrox artık vadide kendisine eskisi kadar yer bulamayacak. Artık rakip şampiyonlar dışındaki birimlerden iyileşme kazanmayan Aatrox'un bu zayıflatmayı telafi edecek şekilde can yenilenmesi arttı. E- Karanlık Hücum yeteneği artık yük biriktirmez iken bunu telafi edecek şekilde ise oyunun geç safhalarında E- Karanlık Hücum yeteneğinin bekleme süresi daha kısa olacak.
Yenilenmiş haliyle oyunun en eşsiz yetenek setlerinden birine sahip olan Akali, Vadide rakiplerini darmadağın ediyordu. Profesyonel liglerde 44 kez seçilip, 88 kez yasaklanan Akali'nin maçlara oranlara toplam seçilme veya yasaklanma oranı ise %96'ydı. W- Alacakaranlık Perdesi yeteneği sayesinde kule tarafından dahi hedef alınamaz hale gelen Akali, rakiplerini kolayca yok edebiliyordu. Yapılan zayıflatma ile birlikte artık W-Alacakaranlık Perdesi yeteneği artık Akali'yi kulelere karşı hedef alınamaz hale getirmeyecek. Akali'nin koridor aşaması için önemli yeteneklerinden olan Q- Beş Nokta Saldırısı ise artık Akali'yi iyileştirmiyor. Bunu telafi etmek içinse Akali'nin can yenilemesi 3,5'tan 6'ya yükseltildi.

Oldukça mobil bir şampiyon olan Camille ise erken oyunda en başarılı baskın atabilen şampiyonlardan biriydi. Camille'in ormandaki gücünü azaltmak ama kendi güçlerine yönelik bir zayıflatma yapmamak isteyen Riot Games, Camille'in E- Kanca Atışı yeteneğinin minyon ve canavarlara verdiği sersemletmeyi kaldırdı.

9.2 yamasında tüm liglerde en çok seçilen veya yasaklanan ikinci şampiyon olan Cassiopeia da zayıflatmalardan nasibini aldı. Q-Zehirli Patlama yeteneğinin ilerleyen seviyelerdeki taban hasarı azaltılırken, yetenek gücü oranı ise 0.8'den 0.9'a yükseltildi. W-Zehir yeteneği ise çok zayıflatıldı. Azami ve saniye başına hasarında azaltılmayan giden yeteneğin mana bedeli ise her seviyede 70 iken 70/80/90/100/110 mana olarak değiştirildi.

Irelia ise büyük değişikliğe gidilen bir başka şampiyon. Irelia'nın Can büyüme oranı ve zırh miktarı artırıldıı. Pasifinin yük sınırı arttırıldı. Yükler hasar yerine saldırı hızı; azami yük ilavesiyse saldırı hızı yerine hasar sağlıyor. Q'nun minyonlara verdiği ilave hasar arttırıldı. W'su aldığı fiziksel hasarı daha fazla azaltıyor ama büyü hasarını artık azaltmıyor. Irelia'nın Q-Uçarbıçak yeteneğinin minyonlara verdiği hasar arttırıldı. W-Direniş Dansı yeteneğinde azaltılan büyü hasarı kaldırılırken azaltılan fiziksel hasar %40'tan %50'ye yükseltildi.

Eşyalara gelirsek iki yeni eşya oyuna eklendi. Aslında önceden oyunda olan ama daha sonra kaldırılan Kritek vuruş eşyası Çeviklik Pelerini geri döndü. Fiyatı 800 altın özelliği ise %20 kritik vuruş şansı ihtimali olacak. Diğer eşya ise Shojin'in mızrağı. Shojin'in Mızrağı Saldırı gücü, can, bekleme süresinde azalma ve Ejderin Uyanışı (Öz Parlaması'nın yeni adı) sağlar. Eşyanın toplam bedeli 3400 altın iken alt eşyaları TEK Kılıcı + Alazcevher + Uzun Kılıç + 950 Altın olacak. Eşya 60 saldırı gücü, 250 can ve %20 bekleme süresinde azalma özelliklerine sahip olacak. Eşyanın özel yeteneği ise Ejderin Uyanışı olacak ve ultini kullandıktan sonra yaptığın ilk normal saldırı, 6 saniyeliğine Ejderin Uyanışı sağlayarak saldırı hızını %50 arttıracak ve normal saldırıların ultin dışındaki yeteneklerinin bekleme sürelerini %20 azaltacak.

Ebedi Kılıç ise güncellendi. Kritik vuruş hasarının bir kısmını gerçek hasara dönüştürmek yerine, doğrudan kritik vuruş hasarını arttırıyor. Diğer kaynaklardan sağlanan kritik vuruş ihtimalini ikiye katlamak yerine, doğrudan kritik vuruş ihtimali sağlıyor. Eşya artık Tek kılıcı + Kazma + Çeviklik Pelerini + 425 altın alt eşyalarından tamamlanacak. Ebedi Kılıç artık kritik vuruş ihtimalini ikiye katlamıyor onun yerine eşya %25 kritik vuruş ihtimali veriyor. Ebedi Kılıç'taki kritik vuruşun bir kısmını gerçek hasara dönüştüren pasif de kaldırıldı onun yerine ise artık Ebedi kılıç kritik vuruş hasarını %25 arttıracak.

Diğer güncellenen eşya ise Canbiçen oldu. Canbiçen artık kritik vuruş ihtimali sağlıyor. Mana veya Öz Parlaması sağlamıyor. Toplam bedeli 3000 altından 3200 altına yükselen Canbiçen artık Kazma + Caulfield'ın Savaş Çekici + Çeviklik Pelerini + 425 Altın alt eşyalarıyla tamamlanabilecek. Canbiçen'in saldırı gücü 75'ten 60'a düşürülürken artık 300 mana yerine %25 kritik vuruş ihtimali verecek. Eşya artık normal saldırılarda eksik mananın %1,5'ini iade edecek.

Güncellenen bir diğer eşya ise Fırtınabiçen oldu. Fırtınabiçen Artık Enerji Dolu etkilerini güçlendiriyor ve bunların hedefi yavaşlatmasını sağlıyor. Artık birkaç saniye normal saldırı yapmadıktan sonra kritik vuruş garantilemiyor. Fırtınabiçen'in toplam bedeli 2800 altından 3100 altına yükseltildi. Fırtınabiçen artık TEK Kılıcı + Uzun Kılıç + Kircheis Parçacığı + 850 Altın alt eşyalarından tamamlanıyor. Saldırı gücü 60'tan 55'e düşürülürken saldırı hızı ise %35'ten %25'e düşürüldü. Eski pasifi kaldırılan Fırtınabiçen'in iki yeni pasifi var. İENERJİ DOLU: Hareket etmek ve normal saldırı yapmak Enerji Dolu yükü biriktirir. 100 yüke ulaştığında, bir sonraki normal saldırın isabet halinde 65 İlave Büyü Hasarı verir ve hedefin hareket hızını %40 yavaşlatır. Yavaşlatma etkisi 1 saniye içinde azalarak kaybolur. İFIRTINA İSE Sahip olduğun diğer Enerji Dolu etkileri %30 güçlendirir ve hedefin hareket hızını %40 yavaşlatır. Yavaşlatma etkisi 1 saniye içinde azalarak kaybolur.

Güncellenen bir diğer eşya ise Hayalet Dansçı oldu. Hayalet Dansçı artık düşük candayken kalkan sağlıyor ama saldırılan son şampiyonun verdiği hasarı azaltmıyor. Hortlak Valsi artık rakip şampiyonlara yaklaştıkça değil, saldırı gerçekleştirildiğinde devreye giriyor. Toplam bedeli 2700 altından 2600'a düşürüldü. Hayalet Dansçı Hançer + Dövüşçü Eldiveni + Coşku + 700 Altın alt eşyalarından tamamlanacak. Eşyanın verdiği saldırı hızı %45'ten %30'a düşürülürken, Kritik vuruş ihtimali %30'dan %25'e düşürüldü. Hayalet Dansçı'ya eklenen yeni pasif ise artık canını %30'un altına çekecek miktarda hasar alman halinde, 2 saniyeliğine en fazla 240-600 Hasar (artış 9. seviyede başlar ve 18. seviyede biter) soğuran bir kalkan kazandıracak. (90 saniye bekleme süresi).

Sezon öncesi dönemde yapması gereken değişiklikleri profesyonel ligler ve yeni dereceli sezonu başladıktan sonra yapan Riot Games oyunu alt üst etti. Yapılan değişikliklerin hepsine detaylı bakmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

4 yorum
Username
Furkan Can Aksoy

akali hayatimizi yakti

Username
Yiğit Efe Öklü

suplari d dusunun artik

Username
Furkan Duran

akaliye iyi oldu

Username
Taha Furkan İnan

irelia nerf almadı sonunda