18 Mart Çanakkale Zaferinin ilham olduğu oyunlar

18 Mart Çanakkale Zaferinin ilham olduğu oyunlar

Onur Ciğerli Onur Ciğerli 11-07-2019

Bundan tam 104 yıl önce Çanakkale’de Türk askeri büyük bir zafere imza attı. Birinci Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren bu zafer hatta bazı oyunlara da konu oldu.

2017 yılında Battlefield 1, bir ek paketinde bu savaşa yer verdi. Tamamı Çanakkale/Gelibolu‘da geçen bu paketin ismi ise “Turning Tides”. Çanakkale Savaşı’nda donanmanın Gelibolu’ya çıkarma yaptığı ilk günü konu alan oyunda, Queen Elizabeth ile Irresistible zırhlıları başta olmak üzere çıkarma yapan İtilaf Devletleri’ne karşı mücadele ediyorsunuz.

Oyunun hikaye modunda sadece bir bölüm olarak oynayabildiğimiz Gelibolu Savaşı, genişleme paketi ile ayrıntılı olarak çoklu oyuncu modunda da oynanabiliyor.

Turning Tides paketi içerisinde yer alan haritalardan ilki Seddülbahir. Bu haritada meşhur Gelibolu Savaşı’nı bir daha ayrıntılı bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Hikaye modunun en çok eleştirilen kısmı Gelibolu Savaşı’nın geçtiği bölümde sadece İngiliz askeri olabilmemizdi. Çoklu oyuncu modunda ise ister İngiliz Kraliyet Deniz Piyadeleri ile bölgeye çıkartma yapmayı deneyin ister Osmanlı Devleti’nin tarafını seçerek adayı çıkartma ve kuşatmadan korumayı deneyin. Harita, kara, deniz ve hava olmak üzere 3 farklı oynanış tipini destekliyor.

Bir diğer harita olan Alçıtepe’de ise Seddülbahir haritasında geçen Gelibolu Çıkartması’nın başarılı olduğu bir senaryoda, 1915 yılının korkutucu sıcağında İngiliz askerleri Gelibolu Yarım Adası’nın içerisine doğru ilerliyor. İngiliz askerlerinin taarruzuna katılabilir ve kritik noktalarda yer alan pusuları çökertebilirsiniz.

Çanakkale zaferi daha birçok oyuna ileride de ilham kaynağı olacaktır. Biz de tekrar ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ve kahraman şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.


Comment Empty

Henüz bir yorum yapılmadı.

0 yorum