Flank Esports - Yeni Nesil Espor Medyası
Espor Haberleri Dota 2 veya MOBA’ya yeni başlayanlar için dikkat edilmesi gerekenler!

Dota 2 veya MOBA’ya yeni başlayanlar için dikkat edilmesi gerekenler!

 Herkese merhabalar öncelikle, bu haftaki öğreti yazımızda size Dota 2 hakkında, çok derine inmeden, kullanabileceğiniz bir kaç püf noktayı özetleyeceğim. Başlamadan önce sizlere Dota 2 hakkında bilgi vermek istiyorum. 
Dota 2 Valve Corporation tarafından geliştirilen ve dağıtımı yapılan oynaması ücretsiz bir MOBA oyunudur kendisi. Bildiğiniz gibi oyun 2002’de Warcraft 3‘ün genişletme paketi olan The Frozen Throne haritasının Defense of the Ancients modunun bağımsız devam oyunudur. Dota 2 bir milyondan yüksek sayıda aynı anda oynanma rekoruna sahiptir ve en popüler espor oyunlarından birisidir.

Dota, MOBA oyun serisine yakın olmayanların gözüne ilk bakışta kolay bir oyun gibi gelebilir, ancak oynamaya başladığınızda görüceksiniz ki aslında oldukça zor ve üzerinde ustalaşması zaman isteyen bir oyundur. Bu yüzden sizlere Dota’nın bir kaç önemli püf noktasını özetlemeye çalışacağım, umarım faydası olur.

1-Wardlar: MOBA oyunlarında wardlar takım için hayati önem taşır. Bu yüzden, wardları nereye dikeceğinizi ve onları nasıl koruyacağınızı bilmek çok önemlidir. Dota’nın haritasında bazı bölgelerde ward dikebileceğiniz bölgeler ward simgesiyle yani göz şekli ile harita’da işaretlenmiştir. Ancak, Dota sürekli güncellenen bir oyun olduğu için bu ward yerleri sürekli değişiklik gösterir. Bu yüzden işaretlenmiş yerler sizin pozisyonunuz için uygun değil ise veya bu bölgelerin yerlerini beğenmesseniz işlevsel ward dikmek için yapmanız gereken tek bir şey var o da wardları dikmeden önce oyun göstergesinin gösterdiği alana dikkat etmek. Dota oldukça detaylı bir oyundur bu yüzden ağaçlar ward’ın görüş alanını daraltabilir veya ward’ın bulunduğu alandan daha yüksek yerleri, “high ground”, karanlıkta bırakabilir. 

2-Takım arkadaşlarınızla kurabildiğiniz kadar iletişim kurun: Dota takım oyunu olduğu için dereceli eşleşmelerde iletişim kurmayan taraf genelde kaybeder. Her ne kadar diğer oyuncular iletişim kurmuyorsa veya bunu önemsiz buluyor olursa olsun, siz iletişim kurmaya dikkat etmelisiniz yoksa dereceniz düşük kalabilir tabii ki eğer çok yetenekli bir oyuncu değil iseniz ya da takımınızda çok yetenekli oyuncular yoksa. Dota’nın kendi getirdiği özellik olan “Chat Wheel” bu konuda oldukça kullanışlı. Oyunun ayarlar menüsünden bu çarkta yazanları genel olarak oynadığınız role göre dilediğiniz gibi ayarlayıp kullanabilirsiniz. Bu çarkın tek dezavantajı ise ilerleyen dakikalarda oyun hızlanınca bu çarktan yazdıklarınızı takım arkadaşlarınız göremeyebilir, böyle durumlarda ise oyun-içi mikrofon kullanmanızı tavsiye ederim.

3-Tek başınıza saldırmayın: Hep dediğim gibi Dota2 takım oyunudur, seviyeniz ne kadar artarsa artsın ya da ne kadar kasarsanız kasın 5 kişilik bir takımı tek başınıza taşıyabileceğiniz bir oyun değildir. Tek başına saldırmamak veya tek başına yakalanmamak “Noob” seviyesinden çıkışın ilk adımıdır tabi eğer orta koridor oyuncusu değil iseniz. Dota’daki profesyonel oyuncular ile normal oyuncular arasında rahatlıkla göze çarpan tek fark şudur; profesyonel oyuncuların “callout” almadan veya pozisyon yakalamadan tek başına asla saldırmamaları veya yakalanmamalarıdır. Karşısındaki rakipler de kendileri gibi profesyonel olduğu için bu profesyonel oyunculardan genelde “safe” bir oynayış tarzı görürsünüz.

4-Kahraman seçimi ve eşya seçimi: MOBA oyunlarla arası iyi olanlar bilir oyun başındaki kahraman seçimi çok önemlidir. Dota’daki kahramanların bazılarının kontra kahramanları vardır ve kahraman seçiminde karşı tarafın seçtiği kahramanlara göre kontra seçim yapmanızın size oyunu kazanmanız için büyük avantajlar getireceğinden emin olabilirsiniz. Aynı şekilde eşya seçimlerinde de bu tür kontra seçimler yaparak rakip takımın önüne kolaylıkla geçebilirsiniz. Fakat, bunu yapabilmeniz için rakip takımın eşya alımlarını sürekli kontrol etmeniz ve tetikte olmanız gerekir çünkü eğer bu avantajı onlar eline geçirirse büyük sorunlar oluşturacağından emin olabilirsiniz.

5-Harita takibi ve zamanlama: Dotada zamanlama kilit faktörlerden biridir bu yüzden küçük haritayı sürekli takip etmeniz çok önemlidir. Harita takibi, takım savaşlarını kaçırmanızı önleyebilir ya da sizi pusuya düşürmeye çalışan rakip kahramanların planlarını alt üst edebilir. Bunlara ek olarak, takım arkadaşlarınızın “ultimate” yeteneklerinin dolu olması çok önemlidir, zamanlama burada devreye giriyor. Örnek olarak, rakip takımın Enigması “Black Hole” yeteneğini doğru zamanda kullanırsa ve sizin takımınızda sersemletici, susturucu bir kahraman yoksa veya bu kahramanların yeteneklerinin dolum süresi var ise takım savaşını kazanmanız pek olanaklı olmaz bu sebepten bu oyunda bu tür ayrıntılar büyük önem taşır.

Toplamak gerekirse, Dota’da ayrıntılar ya da ayrıntı sanılan bir çok nokta aslında oyun gidişatını büyük ölçüde etkiler bu yüzden sizlere özetlemeye çalıştığım bu 5 madde belirli bir seviyeye kadar işinizi görecektir diye umuyorum.